Duyurular

...

Fakültemiz Ekonometri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Seda ŞENGÜL' ün “Türkiye’de Emeklilerin Tüketim Bilmecesi” TÜBİTAK Projesi Kabul Edildi

Fakültemiz Ekonometri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Seda ŞENGÜL' ün “Türkiye’de Emeklilerin Tüketim Bilmecesi” TÜBİTAK Projesi Kabul Edildi

Rektör Prof. Dr. Tuncel: “Araştırma ve Geliştirme Projelerine Büyük Önem Veriyoruz”

 

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) İktisadi İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) Dekanlığı tarafından, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Meryem Tuncel’in katılımıyla Ekonometri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Seda Şengül’ün TÜBİTAK tarafından desteklenen ”Türkiye’de Emeklilerin Tüketim Bilmecesi” başlıklı projesinin tanıtım toplantısı düzenlendi.  

 

Çukurova Üniversitesi İİBF dekanlık binasında gerçekleşen toplantıya Rektör Prof. Dr. Meryem Tuncel, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Levent Hayri Yılmaz, Prof. Dr. Süha Berberoğlu, Prof. Dr. İlter Ünlükaplan, Çukurova Üniversitesi İİBF Dekanı Prof. Dr. Serkan Yılmaz Kandır, dekan yardımcıları ve öğretim üyeleri katıldı.

 

Prof. Dr. Kandır: “Proje ve Araştırma Geliştirme Çalışmalarına Hız Kazandıracağız”

TÜBİTAK 1001 Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı kapsamında Ekonometri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Seda Şengül’ün kabul edilen “Türkiye’de Emeklilerin Tüketim Bilmecesi”  başlıklı projesinin tanıtım toplantısında konuşan Dekan Prof. Dr. Serkan Yılmaz Kandır önemli bir araştırma geliştirme projesine imza atıldığını söyledi. Prof. Dr. Kandır, sosyal bilimler alanında TÜBİTAK gibi prestijli kurumlardan destek almanın zor olduğu bir dönemde bu projenin desteklenmesiyle Çukurova Üniversitesinin araştırma üniversitesi olma yolunda verdiği çabalara bir yenisinin daha eklendiğini hatırlatarak, fakülte olarak bu misyon ve vizyonla daha çok proje ve araştırma geliştirme çalışmaları yapacaklarını söyledi.

 

“Türkiye’de Bu Alanda Önemli Bir Literatür Boşluğu Var”

“Türkiye’de Emeklilerin Tüketim Bilmecesi” projesinin yürütücülüğünü üstlenen Prof. Dr. Seda Şengül ise günümüzde birçok gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde doğum oranındaki düşüş, yaşam süresindeki artış gibi demografik dönüşümler sonucu yaşlı nüfusta artış olduğunu, uluslararası literatürde yaşlılar ve emeklilerle ilgili çalışmalara olan ilginin de önemli ölçüde arttığı ifade etti. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de emeklilere yönelik tüketim ve sosyal güvenlikle ilgili çalışmaları yapmanın önemli olduğunu ifade eden Prof. Dr. Şengül, Türkiye’de bu alanda önemli bir literatür boşluğu olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Şengül, bu projeyle Türkiye'de emeklilerin tüketim davranışlarında emeklilik öncesine göre bir değişiklik olup olmadığını belirlemek ve yoksullukla iç içe yaşayan emeklilerin yaşam kalitesini, refah düzeyini iyileştirmeye yönelik sosyal politikaların oluşturulması için öneriler de bulunmayı amaçladıklarını ifade etti.

 

Prof. Dr. Şengül: “Rektörümüzün Bilimsel Araştırmalara Öncelik Vermesi Bizleri Motive Ediyor”

Prof. Dr. Şengül Rektör Prof. Dr. Meryem Tuncel’in projenin tanıtım toplantısına katılımını,  bilimsel araştırmalara öncelik verdiğinin bir göstergesi olduğunu belirterek kendisini onurlandırdığını ve motivasyonunu artırdığını, bilimsel araştırmalara destek vermesinin kendisinin ve diğer bilim insanlarının akademik çalışmalarında çok etkili olacağını söyledi.

 

Rektör Prof. Dr. Tuncel: “Araştırma ve Geliştirme Projelerine Büyük Önem Veriyoruz”

Rektör Prof. Dr. Meryem Tuncel Çukurova Üniversitesi markasına değer kazandıran tüm akademisyenlere teşekkür ederek akademik araştırma ve geliştirme çalışmalarında önemli bilgi ve veri elde ederek bunu katma değere dönüştürüp kamuoyu ile paylaşan akademisyenlerin her zaman yanında olacaklarını söyledi.

Araştırma ve geliştirme projelerine büyük önem verdiklerini belirten Prof. Dr. Tuncel, Çukurova Üniversitesinin araştırma üniversitesi olma yolundaki vizyon ve misyonundan sapmadan büyük bir hız ve kararlılıkla devam edeceğini söyledi.

Toplantı anı fotoğrafı çekilmesiyle son buldu.